Ćwiczenia na szyje oraz plecy przy siedzącym trybie pracy

W przypadku górnej części pleców, zwłaszcza szyi i kręgosłupa piersiowego, odpowiednie są ćwiczenia, które można wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Aby dotrzeć do całego pleców lub odcinka lędźwiowego, ćwiczenia należy wykonywać w pozycji stojącej. Z tyłu należy najpierw wzmocnić mobilność we wszystkich kierunkach.

Aby to zrobić, usiądź prosto na krześle, ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder, aby zapewnić dodatkowe wsparcie. Następnie górną część ciała kładzie się do przodu na nogach, a następnie wyciąga maksymalnie do tyłu. Podczas rozciągania plecy powinny opierać się o oparcie. Dodatkowo ramiona można wyciągnąć do góry. W ten sposób uzyskuje się szerszy ruch w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Następnie opuść ramiona na boki, opierając się o bok krzesła. Jeśli równowaga na to pozwala, możesz dotykać ziemi jedną ręką na raz. Następnie skrzyżuj ramiona przed klatką piersiową i obróć górną część ciała najpierw w prawo, a następnie w lewo tak daleko, jak to możliwe.

Ten sam zakres ruchu można wykonywać siedząc dla kręgosłupa szyjnego i stojąc dla kręgosłupa lędźwiowego. Regularna ulga jest również dobra dla pleców poprzez wstawanie, rozciąganie i chodzenie po biurze. Plecy przyjmuje nową pozycję, używane są inne grupy mięśni

Ten temat może Cię również zainteresować: Ćwiczenia na ból pleców

Jakie są ćwiczenia na szyję?

Na szyję zarówno relaks i rozluźnienie
wykonywane są ćwiczenia wzmacniające.
Ćwiczenia rozluźniające mają na celu dobrą ruchomość w odcinku szyjnym kręgosłupa, a tym samym rozluźnienie mięśni szyi.
Aby to zrobić, najpierw przesuwa się głowę we wszystkich kierunkach:
Powoli opierasz brodę na klatce piersiowej, a następnie odchylasz głowę do tyłu.
Następnie przechylasz głowę w bok, tak aby prawe ucho przesunęło się na prawe ramię, a lewe ucho na lewe ramię. Po tym następuje spojrzenie przez ramię, w którym głowa jest odwrócona jak najdalej przez ramię, najpierw w prawo, a później w lewo.

Ponieważ u wielu osób mięśnie karku są bardzo napięte, ćwiczenia te należy wykonywać powoli. Może to zapobiec nagłym bólom głowy i zawrotom głowy.

Dodatkowo podczas ćwiczeń można rozciągać mięśnie karku.
Kiedy głowa jest przechylona w prawo, prawą rękę można również umieścić nad głową, tak aby można było dosięgnąć ręką lewego ucha. Ręką pociąga się głowę nieco dalej w kierunku barku, rozciągając w ten sposób mięśnie szyi po lewej stronie.

Aby się wzmocnić, możesz również wyprostować głowę, pokonując opór dłoni.
Te ruchy również powinny być kontrolowane i wykonywane powoli. Jeśli cierpisz na szczególnie silne napięcie w szyi, możesz delikatnie masować się wzdłuż kręgosłupa szyjnego i trochę wzdłuż mięśni pleców i ramion.
Mniej więcej w jednej czwartej drogi od kręgosłupa do barku znajduje się tak zwany punkt spustowy, który jest bardzo bolesny przy ucisku, gdy występuje napięcie. Tutaj napięcie można szczególnie zmniejszyć przez ostrożny nacisk.

Sprawdź również: