Dieta Ketogeniczna jak zacząć

Jak schudnąć jedząc tłusto – dieta ketogeniczna

Czy po wakacjach nie zapinasz w pasie? Każdy, kto szuka pomysłów na odchudzanie w Internecie, prawdopodobnie natknie się na termin „dieta ketogeniczna”. Nasz ekspert dokładnie przyjrzał się naszym trendom żywieniowym.

Poszukiwanie skutecznej i zdrowej diety może doprowadzić Cię do rozpaczy: czy jeść tylko warzywa, czy głównie mięso? Czy bez chleba lub bez tłuszczu? Jednym z wielu trendów, które powinny pomóc w odchudzaniu, jest tak zwana dieta ketogeniczna. Dzienne spożycie węglowodanów jest ograniczone do minimum. Zamiast tego w menu są produkty bogate w tłuszcz i białko. Zapytaliśmy dietetyków o opinie jak zdrowa jest ta dieta i czy w dłuższej perspektywie pomoże w walce z kilogramami.


Węglowodany nie zawsze są niezdrowe !

Każdy zaangażowany w dietę ketogeniczną musi najpierw zrozumieć, czym są węglowodany i jaka jest ich funkcja. Węglowodany składają się również z cząsteczek cukru – wyjaśnia ekspert. „Nie oznacza to jednak, że zawsze smakują słodko”. W rzeczywistości istnieją trzy rodzaje węglowodanów, które różnią się liczbą składników cukrowych:

  • Monosacharydy – Cukry proste
  • Fruktoza – Są substancjami wyjściowymi dla wszystkich pozostałych węglowodanów, najważniejszymi przedstawicielami są cukier winogronowy (glukoza) i cukier owocowy
  • Disacharydy – Podwójny cukier
  • Sacharoza i Laktoza – Najbardziej znanymi przedstawicielami tej grupy są cukier stołowy i cukier mleczny
  • Polisacharydy – Należą do nich skrobia i trochę błonnika (na przykład celuloza i pektyna)

Eksperci – Pod względem ilości węglowodany są jednym najważniejszych składników odżywczych w żywieniu człowieka  „Oprócz tłuszczu najważniejszą rolę w zaspokajaniu naszych potrzeb energetycznych odgrywają węglowodany. Błonnik spełnia również kluczowe funkcje w przewodzie pokarmowym oraz pozytywnie wpływa na metabolizm. Według Badań dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko wielu chorób związanych z złym odżywianiem, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia i rak okrężnicy.


Dieta ketonowa: znika zaległy tłuszcz, ale czy też mięśnie?

Mówi się, że przejście na dietę ketogenną zmienia metabolizm organizmu.  A co dzieje się na diecie ketogenicznej? Poprzez przejście na dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i dużej zawartości tłuszczu, metabolizm organizmu ma zostać zmieniony w taki sposób, aby zamiast glukozy wytwarzać energię z ciał ketonowych. Ciała ketonowe to związki organiczne, które powstają w komórkach wątroby. Najważniejszy jest nie tylko spadek kilogramów ale również należy unikać głodu. Istnieją również narządy, których źródłem energii jest glukoza. Mózg może czasami i do pewnego stopnia wykorzystywać ciała ketonowe jako alternatywne źródło energii, ale nie całkowicie. Zatem organizm sam musi produkować glukozę z białka, aby zaopatrywać te narządy. Na przykład pracuje nad mięśniami. To znaczy: jeśli jesteś długo na diecie ketogenicznej, ryzykujesz pojawienie się efektu kurczenia mięśni.

Sprawdź również: