Najpopularniejsze symbole szczęścia

Szczęście to coś, czego poszukuje każdy. Ludzie swoje szczęście definiują różnie – dla jednych jest to możliwość spędzenia czasu z rodziną, dla innych wschód słońca z ciepłą kawą w ręku, a dla jeszcze innych coś zupełnie innego. W różnych kulturach utarło się jednak, że niektóre rzeczy sprawiają, że szczęście będzie znacznie łatwiejsze do odnalezienia. Poznajcie najpopularniejsze symbole szczęścia!

Najpopularniejsze symbole szczęścia – czterolistna koniczyna i podkowa

Gdy myślimy o symbolu szczęścia, przeważnie w naszej głowie pojawi się jedna z dwóch rzeczy — czterolistna koniczyna lub końska podkowa.

Symbol ten w dawnych czasach uważany był przez celtyckich druidów za talizman, który ochroni ich przed złem. Szacuje się obecnie, że na 1 koniczynę, która ma cztery listki, przypada aż 10000 tych zwykłych, trójlistnych. Co ciekawe nadal nie jest wiadome, dlaczego takie koniczyny nawet powstają. Być może to cecha genetyczna, ale możliwe jest także, że wynika to ze środowiska.

Podkowy to także niezwykle popularne symbole szczęścia. W tym przypadku jednak ciężej jest określić, co spowodowało, że jest ona uważana za coś, co przynosi szczęście. Prawdopodobnie jak w przypadku koniczyny możemy szukać początków tych przesądów w celtyckich wierzeniach. W owych czasach podkowy były wykonywane z żelaza, które było uznawane za broń przeciwko złym istotom.

Inne symbole szczęścia

Koniczyna i podkowa to jednak niejedyne symbole szczęścia na świecie. Można wręcz uznać, że ile kultur, tyle oznak szczęścia. Znanym, ale mniej popularnym talizmanem szczęścia jest królicza łapka. Co ciekawe, symbol ten ma aż kilka możliwych genez! Pierwsza odnosi się ponownie do Celtów i ich tradycji związanych z przemianą chłopca w mężczyznę, który upolować musiał królika, by pokazać swoje umiejętności. Po sukcesie na polowaniu to właśnie królicza łapa oznaczała sukces. Inna geneza pochodzi z afrykańskich wierzeń związanych z hoodoo. Plemiona afrykańskie wierzyły bowiem, że króliki wspomogą w zdobyciu potomstwa i będą stanowić źródło szczęścia dla osób pragnących dzieci.

Wiele osób, które podchodziło do jakichś egzaminów w swoim życiu, może kojarzyć kolejny symbol – słonika z uniesioną trąbą. Symbol ten w przeciwieństwie do pozostałych można łatwo powiązać z jego początkami. Nawiązuje on bowiem do Ganesa, czyli indyjskiego boga posiadającego ciało człowieka i głowę smoka. Według hinduskich wierzeń posiada on moc przynoszenia szczęścia. Do Europy symbol ten przybył prawdopodobnie w czasach kolonialnych.

To tylko niektóre z symboli szczęścia, które są na świecie. By zebrać je wszystkie, potrzebna byłaby pewnie całkiem spora książka. Co ciekawe nie musimy nawet wiedzieć, że coś, co posiadamy, jest talizmanem szczęścia, by posiadać takie rzeczy w domu. Nie można jednak liczyć wyłącznie na talizmany, by przyniosły nam szczęście. Warto dołożyć dużo swojej własnej pracy, co znacznie zwiększy nasze szanse na odnalezienie tego, czego poszukujemy w życiu. Niewielkie symbole i wiara w nie jednak jeszcze nikomu nie zaszkodziła.