Okulary VR – czym są? Wszystko, co musisz wiedzieć o technologii VR

W ostatnim czasie, technologia VR (Virtual Reality) zyskała na popularności. Pomimo że większość osób doskonale kojarzy tę nazwę, niewiele osób zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest technologia VR. Jeśli chcesz uzyskać podstawowe informacje na ten temat – znajdziesz je w niniejszym artykule.

Czym jest technologia VR?

VR polega na wykorzystaniu technologii komputerowej celem stworzenia symulowanego środowiska. Użytkownik może do niego wejść, poruszać się po nim, a także może operować wirtualnymi przedmiotami. Stymulowane są więc wszystkie jego zmysły – wzrok, dotyk, a nawet zapach czy węch. Tak samo jak w świecie rzeczywistym, użytkownik ma możliwość obejrzenia obrazu z każdej strony – w zależności od jego punktu widzenia. Technologia Virtual Reality ma charakter interaktywny  i jest to jedna z jej najważniejszych cech.

Technologia ta składa się głównie z plastikowych gogli, które podłączane są do smartfona. Na rynku sprzedażowym można jednak znaleźć także całe zestawy – gogle, ekran oraz sprzętu przetwarzającego, co ma wpływ na zapewnienie użytkownikowi wyższego poziom wyświetlania obrazów. Okulary wyższej klasy będą wymagały podłączenia ich do komputera lub konsoli ze zmodernizowanymi procesorami graficznymi. W innym przypadku sprzęt może nie działać prawidłowo.

Okulary VR

Najbardziej popularnym elementem tej technologii są okulary VR (wyświetlacz, który jest „montowany” na głowie), które wraz z urządzeniem do sterowania (joystick, rękawica) pozwala użytkownikowi doświadczyć emocji związanych z wejściem do trójwymiarowego świata.

Okulary wirtualnej rzeczywistości dzielą się na co najmniej kilka rodzajów, m.in.:

 • Okulary wirtualnej rzeczywistości dla PC;
 • Okulary wirtualnej rzeczywistości dla Mac;
 • Okulary wirtualnej rzeczywistości dla PS3.

Jeśli chodzi o marki okularów VR, produkowane są one głównie przez: Oculus, HTC, Sony, Google oraz Apple.

Obsługa okularów wirtualnej rzeczywistości

Naukę korzystania z okularów wirtualnej rzeczywistości można uznać za dziecinnie prostą – mogą dokonać tego nawet osoby, których doświadczenie jest zerowe. Jedyne, co trzeba zrobić to zakupić grę lub aplikację, która będzie wyświetlana za pomocą okularów VR. Do większości z nich dołączone są instrukcje, w jaki sposób korzystać z nich, aby odnaleźć się w wirtualnym środowisku. Jedyne, co użytkownik musi więc zrobić z okularami to założyć je na głowę i odpowiednio dopasować.

Gry

Okulary wirtualnej rzeczywistości to świetna propozycja dla fanów gier. Wśród tytułów, które można wyświetlić za pomocą ekranu znajdują się m.in.:

 • Falcon Age;
 • Elven Assassin;
 • Iron Man;
 • StarBlood Arena;
 • DriveClub;
 • Nature Treks;
 • GORN;
 • Radial-G : Racing Revolved.

Gdzie kupić gry VR?

Informacje o produkcjach, które można wyświetlić za pomocą okularów VR znajdują się między innymi na stronie internetowej LowcyGier.pl, gdzie dostępne są wiadomości o aktualnych promocjach i wyprzedażach. Dzięki temu, można zakupić gry w korzystnych cenach – zaczynają się one już od kilku zł, w związku z czym każdy znajdzie propozycję dla siebie.