Twój Ogród

Ogrody kojarzą się na najczęściej ze starannie zaplanowanymi zaplanowanymi terenami, fantazyjnie przycinanymi drzewami i krzewami pomiędzy pełnych kwiatów klombów. Wszystko spoglądające z góry nad wypielęgnowanym trawnikiem . zgodnie z wyobrażeniem tak wyglądają klasyczne ogrody barokowe, wywodzące się nie z częsci Francji, ale Italii, a konkretnie okolicy pałaców i zamków dożów. Pielęgnacja ich wymaga wielkiego nakładu pracy, a często i kosztów. w XVIII wieku zaczęto odchodzić od geometrycznych form i sztuczności barokowych ogrodów francuskich, zastępując je ogrodami naturalistycznymi, w nomenklaturze określanymi angielskimi. Moda na ogrody naturalne rozwinęła się nie tylko na wielkich areałach przypałacowych terenów ogrodów, ale zawitała też do przydomowych, nawet tych niewielkich.

Ogrody naturalne – ingerencja kontrolowana

Decyzja o kupnie prywatnego kawałka działki często dyktowana jest chęcią odpoczynku od zgiełku i codziennego pędu. Niestety początkujący ogrodnicy pragnący posiadać rośliny jak z zdjęć, często robią błędy, wyrywając to, co zastali na miejscu i siejąc od nowa. Brak wiedzy, nietrafiony dobór kwiatów do stanowiska i likwidacja dzikich mieszkańców działki, zarówno roślin jak i zwierzęcych, potrafi się mocno zemścić. Wkrótce okazuje się, że zamiast upragnionego, zielonego miejsca ogród okazuje się miejscem mozolnej pracy, która przynosi niewielkie rezultaty lub nie przynosi ich wcale. alternatywą są ogrody naturalistyczne. Podejście z miłością i szacunkiem do już istniejącej ekosystemu i łagodne wejście w istniejącą bioróżnorodność przynosi bardzo dużo zyski. Przede wszystkim zaoszczędzi nerwów i zbędnego wysiłku. W działkach rosnących swobodnie nie ma chwastów, zatem nie ma konieczność pielenia. Każdy roślinny gość za płotu jest oczekiwany. Dzikie też jest również piękne. Ingerencja ograniczają się do przycinania bujnie rozrastającej się zieleni roślinności tak, żeby pozostawić przestrzeń do wypoczynku, zabawy dla dzieci, czy wybiegu dla domowych psów i kotów.

Pożyteczny gąszcz

Ogród naturalistyczny to nie tylko mały nakład pracy i raj dla jego dzikich zwierząt. Jest przyjazny przyrodzie, daje chłód, jakiego nie dają uregulowane grządki i wystrzyżone trawniki. Naturalnie magazynuje też wodę i ochrania pszczoły i innych dzikich zapylaczy. Nie oznacza jednak niekontrolowanej niekontrolowanego dzikości rozrostu. W wydaniu W wersji naturalistycznym naturalnej można prowadzić ogród jadalny, łącząc funkcję dekoracyjną . Wiele roślin znanych ze swoich właściwości ozdobnych można też zjadac – jak popularne nasturcje. Z kolei pnącza osłaniające ściany elewacje mogą dawać zdrowe owoce. Najbardziej popularnym przykładem są tu winogrona, ale także aktinidie. opcji jest bardzo dużo, zależnych od rodzaju gruntu, lokalizacji i kreatywności posiadacza zielonego ogródka. Kolejnym etapem zaawansowania sztuki ogrodniczej, przyjaznej naturze jest permakultura. Wbrew pozorom założenie ogrodu permakulturowego nie wymaga wysiłku większego niż przy typowych ogrodach, natomiast zyski z posiadania go są nie do ogromne.

Permakulturowe love

Co kryje się pod tajemniczym określeniem permakultura? mówiąc wprost – to powrót do korzeni. Dosłownie. We modnych nasadzeniach często dojrzewają obok siebie rośliny z różnych części świata globu, o skrajnie bardzo różnych wymaganiach. Ogrodnicy tworzą dla każdej z nich warunki, żeby były w stanie funkcjonować w pobliżu. W permakulturze takie sytuacje są wykluczone. Tu, zamiast naginać prawa natury, toczyć z nimi ciągłą walkę, ochra niając, okrywając przed chłodem gatunki, które go nie wytrzymują, zmieniając odczyn gleby tak, żeby hodować konkretną roślinę spełniającą wymagania estetyczne ogrodnika, z naturą się współpracuje. Ogród permakulturowy permakultura to nic innego, jak zrównoważonauprawa długoterminowa, gdzie ogrodnik pozwala na wykształcenie się naturalnego ekosystemu. Ponadto nic się w takiej przestrzeni nie marnuje. Resztki roślin są przetwarzane naturalnie, a kompost służy za odżywkę do roślin. Woda ściekająca z wyżej położonych nasadzeń nawilża rośliny rosnące niżej. Ziemia porośnięta gatunkami zadarniającymi magazynuje wodę i zwraca ją w postaci rosy i pary. Permakultura, to mówiąc językiem nowoczesnym, interaktywny system, w którym rosną gatunki z danej strefy klimatu, zasilane naturalnym obiegiem wody i pierwiastków. Do stworzenia ewentualnych grządek, czy oczek wodnych , stosuje znalezione w pobliżu w okolicy kamieni

Ogrody naturalne dają odpoczynek swoim ogrodnikom, bo przecież nie właścicielom – o czym wie każdy w harmonii z przyrodą żyjący. Jednocześnie stanowią enklawy dzikiej, lub niemal dzikiej przyrody, niszczy ziemia łaknie tak bardzo. dużo korzyści przy minimum nakładów. Czego chcieć więcej?