Jaki jest VAT na usługi kosmetyczne?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest nieodłącznie związane z uiszczaniem stosownych podatków, w tym dochodowego i podatku od towarów i usług, czyli VAT. Jaka stawka VAT obejmuje usługi kosmetyczne?

Czy kosmetyczka musi być Vatowcem?

Zakładając działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi zadeklarować, czy chce być płatnikiem podatku VAT, czy nie. Nie wszystkie branże dostają taki wybór, ale świadcząc usługi kosmetyczne można akurat zdecydować, czy chce się zostać Vatowcem, czy też nie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że istnieją ustawowe limity przychodów, po których osiągnięciu przedsiębiorca jest już zmuszony do zarejestrowania się jako płatnik VAT. Obecnie ten limit wynosi 200 000 zł w skali roku i liczy się go proporcjonalnie od daty założenia działalności.

Czy opłaca się być Vatowcem prowadząc salon kosmetyczny?

Ponieważ większość usług kosmetycznych jest wykonywanych na rzecz osób fizycznych, kosmetyczka nie odczuwa zwykle potrzeby zostania płatnikiem VAT. Jeśli jednak działalność salonu polega przede wszystkim na obsłudze klientów firmowych (np. współpracuje ona z hotelem, który preferuje system rozliczeń oparty o faktury VAT), wówczas bycie płatnikiem podatku od towarów i usług będzie dla kontrahentów zaletą.

Ile wynosi VAT na usługi kosmetyczne?

Podatek VAT na usługi kosmetyczne to 23%. To więcej niż w przypadku usług fryzjerskich, dla których podatek VAT wynosi tylko 8%. Co ciekawe, zarówno fryzjerstwo, jak i kosmetyka podlegają pod ten sam numer PKD, czyli 96.02.Z. Numer PKD usług kosmetycznych może Ci się przydać, gdy wypełniasz wniosek o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Każdy taki wniosek zawiera rubrykę, w której trzeba wpisać symbol PKD planowanej działalności gospodarczej. Gdy otwierasz salon kosmetyczny lub chcesz zostać mobilną kosmetyczką, Twoim PKD będzie właśnie 96.02.Z, czyli Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.

Jaką formę opodatkowania wybrać dla salonu kosmetycznego?

Najczęściej wybieraną przez kosmetyczki formą opodatkowania jest ryczałt ewidencjonowany. Podatek dochodowy od usług kosmetycznych przy ryczałcie ewidencjonowanym to 8,5%. Co istotne, podatek ten jest liczony od przychodów firmy, nie od jej dochodów. Jeśli więc w swojej firmie będziesz mieć dużo miesięcznych kosztów, być może korzystniejszą formą będą dla Ciebie zasady ogólne lub podatek liniowy.

A może działalność nierejestrowa?

Jeśli chcesz rozpocząć świadczenie usług kosmetycznych „na próbę”, np. z dojazdem do klienta, rozważ działalność nierejestrowaną. Ta forma umożliwi Ci przekonanie się, czy na Twoje usługi jest popyt i czy otworzenie własnej firmy będzie miało w Twoim przypadku uzasadnienie ekonomiczne. Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić również wówczas, gdy masz status osoby bezrobotnej, pod warunkiem, że nie będzie ona kolidować z Twoimi obowiązkami wynikającymi z bycia zarejestrowaną w Urzędzie Pracy. Maksymalny przychód, jaki możesz miesięcznie uzyskać z tytułu działalności nierejestrowanej, to w 2022 roku 1505 zł, czyli połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę, jakie obecnie obowiązuje.

Zainteresował Cię temat podatku VAT na usługi kosmetyczne i innych zagadnień poruszonych w tekście? Sprawdź również, jaki hoker kosmetyczny wybrać do salonu urody i zainspiruj się naszymi propozycjami.