Co jeść, aby schudnąć? Sprawdź, co możesz zmienić!

Schudnięcie jest absolutnym priorytetem dla setek tysięcy Polek. Dojście do wymarzonej wagi jest jednak okupione serią wyrzeczeń, zwłaszcza wtedy, gdy chęci zgubienia zbędnych kilogramów towarzyszą dodatkowe schorzenia, jak np. insulinooporność. W takim razie co jeść, żeby schudnąć i ustrzec się efektu jojo?

Po pierwsze: ogranicz węglowodany

W diecie większości Polaków stosunek węglowodanów do pozostałych makroskładników jest zdecydowanie zbyt wysoki. Ogromny udział w polskiej diecie chleba, słodkich wypieków i wszelkich dodatków skrobiowych, jak ziemniaki lub kasze, powoduje, że osoba, która ma predyspozycje do tycia, dość szybko zaczyna nabierać dodatkowych kilogramów. Widać to zwłaszcza u kobiet, u których wraz z wiekiem dochodzi do spowolnienia metabolizmu. Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoja dieta pozytywnie wpływała na metabolizm, zadbaj o odpowiedni stosunek poszczególnych makroskładników, ze szczególnym uwzględnieniem białka. Aby dobrać dietę do indywidualnych potrzeb, najlepiej jest skonsultować się z dyplomowanym i doświadczonym dietetykiem, który ustali Twoje zapotrzebowanie kaloryczne, podpowie, co jeść, aby schudnąć i rozpisze dietę dostosowaną do Twojego wieku, kondycji, płci i aktywności fizycznej.

Po drugie: pilnuj bilansu kalorycznego

Posiłki składające się ze zdrowych, pełnowartościowych składników są bardzo ważne, ale nie dadzą Ci rezultatu w postaci niższej wagi, gdy jesz ich po prostu za dużo. Gdy masz problem z odmierzeniem właściwych porcji, a także ustaleniem bilansu kalorycznego spożywanych posiłków, w ich planowaniu pomogą Ci dwie rzeczy: waga kuchenna i dedykowane aplikacje mobilne do liczenia kalorii, takie jak np. fitatu. Z pomocą tych narzędzi dużo łatwiej jest utrzymać dietę, nawet wówczas, gdy nie masz do tego naturalnych predyspozycji.

Jeśli Twoim problemem jest podjadanie między posiłkami, być może dobrym krokiem będzie w Twoim przypadku zwiększenie ilości spożywanych dziennie porcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości każdej z nich. Dzięki temu pozwolisz sobie na dodatkowe przekąski pomiędzy głównymi posiłkami bez przekraczania ustalonego dziennego limitu kalorii.

Po trzecie: bądź konsekwentna

Kiedy interesują Cię trwałe efekty odchudzania, musisz sobie uświadomić, że ważne jest nie tylko, to, co jeść, aby schudnąć, ale również konsekwencja w działaniu. Jeśli uda Ci się utrzymać dietę przez kilka miesięcy, dzięki czemu osiągniesz cel w postaci zrzucenia X kilogramów, a następnie w ramach „nagrody” rzucisz się na ulubione kaloryczne potrawy, wypracowane rezultaty szybko zostaną zaprzepaszczone i dopadnie Cię efekt jojo. Tęsknota za dawnymi nawykami może być tak duża, że nie tylko wrócisz do swojej wyjściowej wagi, ale nawet znacznie ją przekroczysz. Nie brzmi to miło, prawda?

Zatem jeśli masz problem z konsekwencją i wiesz, że masz słabą wolę, być może restrykcyjna dieta po prostu nie jest dla Ciebie i lepszą metodą okaże się powolne zmienianie nawyków żywieniowych. Gdy po zakończeniu każdej diety automatycznie powracasz do dawnych przyzwyczajeń, poinformuj o tym swojego dietetyka na konsultacji – pozwoli mu to dostosować dietę do Twoich indywidualnych predyspozycji. Prawdopodobnie stosując taką dietę będziesz uzyskiwać pożądane rezultaty nieco wolniej, za to będą mogły one zostać z Tobą na dłużej.

Po czwarte: aktywność fizyczna

Gdy zastanawiasz się, co jeść, aby schudnąć, nie pomijaj roli sportu w procesie zrzucania zbędnych kilogramów. Nieważne, że nie lubisz siłowni, w której czujesz się niekomfortowo na tle wszystkich tych szczupłych sylwetek. Siłownia to w końcu nie jedynie rozwiązanie dla osoby, która chce sukcesywnie dbać o swoją linię. Dopasuj aktywność fizyczną do swoich indywidualnych preferencji – ważne jest, aby Twoje treningi odbywały się regularnie i były dopasowane do kondycji, najlepiej w porozumieniu z dietetykiem. Być może zakochasz się w długich spacerach, joggingu lub jeździe na rowerze i dzięki nim nie tylko uzyskasz odpowiednią wagę, ale również trwale poprawisz swoje samopoczucie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz przeczytać więcej naszych porad pielęgnacyjnych, sprawdź artykuł na temat sauny do włosów, dzięki któremu poznasz szybki i tani trik na poprawę kondycji swoich kosmyków!